نحوه ثبت شرکت در ایران به صورت گام به گام

نحوه ثبت شرکت در ایران به صورت گام به گام

نحوه ثبت شرکت در ایران به صورت گام به گام

Blog Article

نحوه راه‌اندازی شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله
آغاز
شروع کسب و کار در ایران یکی از اساسی‌ترین مراحل برای شروع کسب و کار است. در این مطلب، به شما آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید شرکت خود را تاسیس کنید.
انواع شرکت‌های تجاری در کشور ایراندر کشور ایران، گونه‌های متنوع شرکت‌های تجاری وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارند. در این مطلب، به بررسی مهمترین اقسام شرکت‌های بازرگانی در ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی عام
یکی از شرکت‌های تجاری در کشور ایران، شرکت سهامی عام است. در این نوع شرکت، سرمایه به سهم‌ها بخش‌بندی می‌شود و اعضا می‌توانند سهام را تهیه کنند و در سود و ضرر بیزینس مشارکت داشته باشند.

شرکت سهامی خاص
مدل دیگری از شرکت‌های کسب و کار، شرکت سهامی محدود است. در این گونه شرکت، سرمایه به سهام بخش‌بندی می‌شود، اما تعداد سهامداران مشخص است و سهم قابل جابجایی در بازار مالی نمی‌باشند.

شرکت با مسئولیت محدود
شرکت مسئولیت محدود، مدل دیگری از شرکت‌های تجاری در کشور ایران است. در این مدل کسب و کار، مسئولیت‌ها شرکا به میزان اعتبار سرمایه‌گذاری شده در کسب و کار محدود می‌شود و سهامداران در صورت بدهی کسب و کار، تنها به میزان سرمایه وارد شده پاسخگو خواهند بود.

شرکت همبسته
شرکت تضامنی یکی از انواع شرکت‌های بازرگانی هست که در آن، مسئولیت شرکا به اندازه تمام دیون کسب و کار می‌باشد. در این نوع بیزینس، هر یک از اعضا مسئولیت‌ها نامحدودی نسبت به دیون کسب و کار دارند.

شرکت نسبتی
شرکت با مسئولیت نسبی نوع دیگری از شرکت‌های تجاری است که در این نوع، تعهد اعضا به میزان سهم الشرکه هر کدام در شرکت در نسبت به تمام قروض بیزینس محدود می‌شود.

شرکت تعاونی
شرکت همیاری یکی از انواع شرکت‌های تجاری می‌باشد که با هدف برآورده کردن نیازهای سهامداران و بهبود وضعیت مالی شرکا تشکیل می‌شود. در این گونه شرکت، سود و زیان به نسبت مشارکت شرکا توزیع می‌شود.

خاتمه
در این مقاله، به اقسام گوناگون شرکت‌های بازرگانی در ایران شناخت پیدا کردیم. هر یک از این شرکت‌ها خصوصیات و شرایط خاص خود را دارند که با در نظر گرفتن نیازمندی‌ها و اهداف می‌توانید نوع شرکت خود را گزینش کنید.


گام اول: انتخاب نام شرکت
نخستین گام در روند راه‌اندازی شرکت، انتخاب عنوان مناسب برای شرکت است. نام شرکت باید یگانه باشد و با نام‌های دیگر متمایز باشد.

دومین گام: تدوین اساسنامه
در این قسمت، باید اصول و قوانین شرکت خود را تنظیم کنید. این سند شامل جزئیات اعضا، نوع بیزینس، میزان سرمایه و موارد دیگر است.

گام سوم: ثبت در سیستم دولتی
بعد از تنظیم اساسنامه، باید جزئیات شرکت را در سیستم رسمی ثبت شرکت‌ها وارد کنید. جهت این اقدام، باید به پورتال رسمی سازمان ثبت مراجعه کنید.

گام چهارم: دریافت مجوزهای لازم
با توجه به نوع کسب و کار شرکت، ممکن است نیاز به گرفتن مجوزهای مختلف از نهادهای مختلف داشته باشید. این مدارک شامل گواهی بهداشت، مجوز محیط زیست و مجوزهای تکنیکی می‌شود.

پنجمین گام: افتتاح حساب بانکی
آخرین مرحله، افتتاح حساب بانکی به نام کسب و کار است. حساب بانکی برای تراکنش‌های مالی و مدیریت مالی کسب و کار لازم.

نتیجه‌گیری
راه‌اندازی شرکت در ایران با توجه به گام‌های ذکر شده امکان‌پذیر است. آرزو می‌کنیم این مقاله برای شما سودمند باشد و بتوانید کسب و کار خود را به آسانی تاسیس کنید.

منبع : شرایط ثبت شرکت

Report this page